عضو آکادمی جراحی زیبایی آمریکا

دکتر هومن ریاضی

فلوشیپ فوق تخصصی جراحی زیبایی، ترمیمی وبیماریهای

پستان 

عکس 1: برش قدیمی جراحی سینه به شکل لنگر کشتی (سمت راست) و برش مدرن جراحی سینه به شکل آبنبات چوبی (سمت چپ)

​​ (Mammoplasty or Mastopexy) جراحی سینه

(Reduction Mammoplasty) جراحی سینه می تواند برای کوچک کردن اندازه سینه

  .یا ترکیبی از هر دو به کار رود .(Mastopexy or Breast Lift) یا بالا کشیدن سینه افتاده


جراحی کوچک کردن سینه برای کاهش حجم پستانها در خانمهایی که سینه بزرگتر از حد معمول دارند به کار می رود. بزرگی بیش از حد سینه در این افراد میتواند منجر به درد مزمن گردن، پشت و شانه ها، ایجاد مشکلات پوستی در چین زیر پستان ها، ایجاد شیار عمیق در محل بند سوتین روی شانه ها، محدودیت فعالیت فیزیکی و یا مشکل در خوابیدن شود. در این موارد جراحی سینه جنبه درمانی دارد. در این جراحی بافت اضافی سینه همراه با پوست اضافی برداشته شده و نوک سینه در محل مناسب قرار داده می شود.

بالا کشیدن سینه یا لیفت سینه در خانمهایی که به دلایل مختلف از قبیل بالا رفتن سن، حاملگی، شیردهی، کاهش وزن یا فاکتورهای ژنتیک دچار افتادگی سینه شده اند به کار می رود. در جراحی لیفت سینه پوست اضافی سینه همراه با مقدار بسیار کمی از بافت سینه برداشته شده و بافت افتاده و نوک سینه در محل مناسب قرار داده می شوند. در مواردی که بافت سینه بسیار شل و افتاده باشد می توان با کارگذاری پروتز سینه به طور همزمان نتایج بهتری به دست آورد.

با توجه به این که این دو جراحی از لحاظ برش پوست، مراقبت بعد از عمل و عوارض حتمالی شباهتهای بسیاری دارند و در بسیاری از موارد نیز به طور همزمان انجام می گیرند به طور یکجا توضیح داده می شوند.

در روش قدیمی جراحی سینه دور هاله قهوه ای رنگ سینه (آرئول)، یک برش عمودی و یک برش سرتاسری زیر چین پستان داده می شود که اسکار (جوشگاه) جراحی به شکل یک لنگر باقی می ماند (عکس 1 تصویر سمت راست). این روش امروزه کاربرد کمی دارد و تنها در جراحی سینه های بسیار بسیار بزرگ استفاده می شود.

در روش مدرن جراحی سینه (vertical reduction) که توسط دکتر ریاضی استفاده می شود، تنها برش دور آرئول و برش عمودی داده می شود و از برش عرضی زیر سینه اجتناب می شود (عکس1 تصویر سمت چپ). این روش نه تنها اسکار کمتری بر جای می گذارد بلکه برجستگی سینه نیز بیشتر بوده و ظاهر زیباتری به خود می گیرد و سینه شکل خود را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.


 در بعضی از بیماران، بویژه در موارد کوچک کردن سینه، جهت حصول نتیجه بهتر همزمان زیر و کنار سینه ها لیپوساکشن می شود.


قبل از جراحی


قبل از جراحی لازم است ماموگرافی یا سونوگرافی پستان ها انجام شود.

سیگار کشیدن احتمال عوارض بعد از عمل را زیاد می کند. بهتر است حد اقل 6 هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید.

در صورت مصرف دارو پزشک خود را مطلع کنید. آسپیرین، سایر داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن، دیکلوفناک، مفنامیک اسید، ناپروکسن و همچنین داروهایی نظیر وارفارین، ویتامین E، مولتی ویتامین، و گیاهان دارویی یک هفته قبل از عمل قطع شوند.


بعد از جراحی


این جراحی زیر بیهوشی عمومی انجام می گیرد. بیمار همان شب جراحی یا حد اکثر صبح روز بعد مرخص می شود. در این عمل معمولا از بخیه های قابل جذب استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند. بعد از عمل درجاتی از کبودی و تورم در سینه دیده می شود که طبیعی است و طی چند هفته برطرف می شود.


بعد از 2 هفته می توانید ورزش های سبک را شروع کنید.

تا 6 هفته از انجام ورزش های سنگین، حرکات کششی، شنا و ماساژ خودداری کنید. همچنین تا 6 هفته بهتر است به پشت بخوابید.

تا 6 ماه از سوتین طبی دارای کش پهن استفاده کنید.

آنتی بیوتیک و سایر داروهای تجویز شده را طبق دستور استفاده نمایید.

تا برطرف شدن تورم و حصول نتیجه نهایی چند ماه طول می کشد. همچنین محل برش عمل ابتدا تیره بوده و به مرور در عرض یک سال سفید رنگ می شود. در افرادی که پوست تیره دارند این زمان بیشتر طول می کشد.


عوارض جانبی


جراحی سینه جزء جراحی های کم عارضه است که با رضایتمندی بالای بیماران همراه است. با این حال مانند هر عمل دیگری احتمال بروز عوارض ناخواسته، هر چند کم، وجود دارد. مهمترین این عوارض عبارتند از:


عفونت
خونریزی
ناتوانی در شیردهی

کاهش یا از بین رفتن حس نوک سینه (این مشکل اغلب موقتی است ولی در موارد کمی می تواند دائمی باشد.)
بد جوش خوردن زخمها (این مشکل عمدتا در افرادی که زخمهایشان دچار گوشت اضافی می شود ایجاد می گردد.)
عدم تقارن سینه ها

در صورت بروز هر یک از علایم زیر سریعا پزشک معالج خود را مطلع کنید:
تورم قابل توجه (معمولا یکطرفه)
قرمزی و التهاب قابل توجه سینه
تب > 38 درجه

Cosmetic Surgeon

Dr. Hooman Riazi


:شماره تماس جهت مشاوره

22899556, 22899557

(ساعت 3 تا 8 بعد از ظهر)